Drobnica morska

Import produktów z Chin bez wątpienia cieszy się w Polsce dużą popularnością. Wszystko dlatego, że tamtejsze produkty są tanie, a jeśli postaramy się o atrakcyjną formę transportu (z pominięciem drogich pośredników), wówczas sprzedaż chińskich wyrobów staje się jeszcze bardziej opłacalna. Sposobów na import z Chin jest wiele, ale zdecydowanie najkorzystniejszy okazuje się transport morski, który jest dużo tańszą alternatywą dla spedycji lądowej oraz powietrznej. I choć taka forma spedycji doskonale sprawdza się w przypadku transportu wielotonowych i wielkogabarytowych produktów, to zdecydowanie opłacalna jest ona także w innych, „skromniejszych” przypadkach – między innymi wtedy, kiedy przedmiotem naszego zainteresowania jest tak zwana drobnica z Chin, czyli to, co cieszy się w Polsce stale rosnącą popularnością. Dzięki transportowi morskiemu nie trzeba już takich produktów zamawiać drogą powietrzną.

Przesyłki drobnicowe z Chin

Wiemy już, że tak zwana drobnica jest bardzo popularną opcją w spedycji morskiej, że jest tania i opłacalna, ale odpowiedzmy sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest transport drobnicowy z Chin. Odpowiedź jest prosta. Są to małe pakunki skonsolidowane w jedną całość. Jeszcze niedawno takie produkty można było nadać albo za pomocą drogiego frachtu lotniczego, albo też wynajmując cały kontener na statku. Oba te wyjścia były kompletnie nieopłacalne. Wprowadzenie drobnicy pozwala umieścić te pakunki na miejscach paletowych, a te z kolei w kontenerze. Tyle że klient nie płaci za cały kontener, a jedynie za wykorzystywaną jego część. Oczywiście spedytor ma prawo pozostałą przestrzeń kontenera wynająć innemu klientowi, który także ma do przetransportowania tak zwaną drobnicę morską. Takie przesyłki morskie są nie tylko korzystne pod względem ceny (są bardziej opłacalne niż zakup chińskich produktów od polskiego pośrednika), ale też bezpieczne – są dużo mniej narażone na uszkodzenia niż w przypadku transportu drogowego.

Drobnica morska z Chin

Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się nad tym, czy drobnica morska z Chin jest opcją opłacalną, spróbujemy podać więcej argumentów przemawiających na jej korzyść. Oczywiście można złożyć zamówienie większe- takie które faktycznie obejmie cały kontener – jednak w wielu przypadkach, zwłaszcza małych i początkujących firm, to drobnica okazuje się lepsza. Pozwala na jednorazowe mniejsze inwestycje, nie wymaga „zamrażania” kapitału na dłuższy czas, a ponadto nie musimy martwić się o tym, czy w posiadanym magazynie uda nam się pomieścić wszystko co trzeba. Powtórzymy w tym miejscu również kluczowy dla wielu osób argument – związany z kosztami usługi drobnicy morskiej. Taki transport z Chin do Polski będzie tańszy od spedycji lotniczej oraz od transportu wykorzystującego cały kontener. Usługi drobnicowe są realizowane na tych samych zasadach co wszystkie inne, a więc także można je ubezpieczyć, wykupić transport krajowy, szybszą odprawę celną. Tak samo też wygląda proces złożenia zamówienia na taką usługę w firmie zajmującej się spedycją morską.

Drobnica z Chin do Polski

Koszty związane z usługą transportu drobnicy morskiej są naliczane na tej samej zasadzie co inne usługi z zakresu spedycji morskiej. Jeśli interesuje nas tego typu paczka morska, musimy liczyć się z tym, że koszt jej nadania będzie zależał od wielu różnych kwestii, w tym niezależnych od spedytora. Oczywiście dwa główne parametry to trasa, jaką ma do pokonania fracht morski – chyba oczywisty jest fakt, że ta sama przesyłka będzie miała inny koszt, gdy zostanie nadana w Chinach, a inny gdy będzie z Kanady – oraz parametry drobnicy, czyli jej całkowity ciężar oraz obszar, jaki zajmuje (ten zwykle jest liczony albo w metrach sześciennych, albo za pomocą miejsc paletowych). Ale oprócz tego wszystkiego na koszt usługi mają wpływ także różnego rodzaju podatki, które należy uregulować, opłaty celne, portowe, walutowe czy paliwowe. Z dodatkowymi kosztami trzeba też liczyć się w przypadku wybrania opcji ubezpieczenia, komfortowego transportu krajowego czy też bardzo przydatnej skróconej odprawy celnej.

Drobnica morska Chiny

Osoby zainteresowane skorzystaniem z opcji transportu drobnicy morskiej z Chin mają do wyboru wiele firm, które wykonują tego typu usługi. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarce internetowej frazę „drobnica morska Chiny”, by przekonać się o tym na własne oczy. Taka bogata konkurencja sprawia, że możemy łatwo poszukać opcji, która najlepiej spełni wszelkie nasze oczekiwania odnośnie do zamówienia. A sam proces rezerwacji takiej usługi jest szybki, prosty i, co najważniejsze, nie wymaga wychodzenia z domu i można go wykonać nawet w środku nocy. Wszystko bowiem odbywa się przez Internet. Musimy tylko wejść na stronę internetową wybranej firmy spedycyjnej. Tam zaczynamy od niezobowiązującej wyceny zlecenia (na podstawie wybranych portów oraz gabarytów przesyłki drobnicowej). Następnie mamy prawo wybrać opcje dodatkowe, takie jak wspominane ubezpieczenie, transport lądowy na terenie kraju czy też skrócenie odprawy celnej. Dopiero jeśli zaakceptujemy koszt wyliczony na podstawie wszystkich wymienionych tu kwestii, możemy podać potrzebne dane osobowe i adresowe, a następnie czekać na odbiór przesyłki (lub dostarczyć ją do portu – w zależności od wyboru opcji).

Zwolennik zakupów przez Internet zauważy bez trudu, że coraz częściej miejscem zakupu towaru jest duże azjatyckie miasto, a czas oczekiwania na przesyłkę wynosi prawie miesiąc. Dzieje się tak, ponieważ coraz popularniejszy staje się import towarów z Chin, a i chińscy sprzedawcy widzą wielkie możliwości w dystrybucji produktów na globalnym rynku. 

Transport drobnicowy z Chin jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Polega na zapełnieniu kontenera przesyłkami morskimi od różnych zamawiających, przez co znacząco zmniejsza się koszt dostawy. System konsolidacji paczek jest świetną opcją dla niewielkich przedsiębiorstw, mających zbyt małe obroty towarowe, żeby korzystać z transportu całokontenerowego. W Polsce, przez wzgląd na zainteresowanie tego typu spedycją, armatorzy zwiększyli częstotliwość kursów między portami w Szanghaju, miastach Tajwanu i Hong Kongu a portem w Gdańsku. Dzięki ominięciu przeładunku w portach pośrednich (np. w Hamburgu) przyspieszono procedury transportowe. W pozostałych krajach intensywność przepływu towarów z Chin drogą morską również wzrosła.

Z serwisów drobnicowych korzystają nie tylko zwykli konsumenci i niewielkie firmy, ale i duże korporacje, kiedy chcą zdobyć próbki, uzupełnić zamówienia bądź kupić mniejszą ilość produkcji. Skonsolidowanym kontenerem do odbiorcy docierają także części do maszyn, samochodów oraz typowe chińskie towary importowe: odzież, obuwie, sprzęt elektroniczny.

Zamówieniami drobnicy morskiej zajmują się specjaliści firm spedycyjnych. To oni, po omówieniu szczegółów umowy z klientem, dopełniają formalności celnych, są obecni przy załadunku i sprawdzają poprawność konosamentu. To oni gwarantują bezpieczeństwo interesów zamawiającego, pilnując, by nie pojawił się żaden problem w imporcie. Firm transportowych jest coraz więcej, zatem, chcąc zdobyć klientów, przykładają wielką wagę do profesjonalizmu swoich usług.

Przy zgodnej współpracy kupca, spedytora, armatora i sprzedawcy transport morski drobnicowy pomyślnie się rozwija, co widać po zwiększaniu kursów statków i pojemności tychże. I po ilości rejsów z chińskich portów.