Import z USA

Stany Zjednoczone są jednym z krajów, z których chętnie importujemy produkty. Z jednej strony firmy sprowadzają tamtejsze produkty do swoich sklepów, z drugiej strony to prywatne osoby dokonują zakupów w amerykańskich sklepach lub też otrzymują paczki od rodziny i przyjaciół. Import z USA jest na tyle utrudniony, że nie istnieje lądowe połączenie między Polską a tym odległym krajem.

Na szczęście osoby zainteresowane importem z USA mają do wyboru coś więcej niż tylko drogie przesyłki lotnicze. Najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się bowiem w tym wypadku transport morski. Co prawda taka droga komunikacji jest dość czasochłonna – niepolecana osobom, którym bardzo zależy na priorytetowej realizacji zlecenia – z drugiej jednak strony koszty transportu morskiego są dużo niższe, a możemy nadać tą drogą nawet wielotonowy ładunek.

Co importować z USA?

Co prawda za pomocą spedycji morskiej nie ma praktycznie żadnych granic odnośnie do rodzaju przewożonego towaru – o ile, oczywiście, jest on zgodny z obowiązującymi w Polsce i w Stanach Zjednoczonych przepisami celnymi. Nie oznacza to jednak, że import towarów z USA nie rządzi się własnymi prawami – można wyodrębnić pewne tendencje, które są bardziej opłacalne. Wielkim zainteresowaniem – zarówno wśród firm, jak i osób prywatnych – cieszy się import odzieży oraz kosmetyków ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto, Polacy bardzo chętnie sprowadzają z USA samochody oraz szeroko pojętą elektronikę. Tu warto jednak pamiętać o opłatach celnych i podatku VAT, który należy uiścić podczas transportu. Transport morski sprawia, że w zasadzie każdy typ produktów staje się opłacalny do przewiezienia. Przy dużych zamówieniach koszty te są wręcz mało odczuwalne i wpływają w wyraźny sposób na ostateczną cenę produktów, którą będziemy chcieli osiągnąć już w Polsce. Nie trzeba więc korzystać ze wsparcia pośredników, kiedy można samemu łatwo i tanio zorganizować transport.

Import elektroniki z USA

Trudno nie zgodzić się z tym, że elektronika to grupa produktów, która chętnie i bardzo często sprowadzana jest ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Tu jednak należy uwzględnić fakt, że sprowadzenie tego typu produktów to nie tylko sam koszt importu z USA, ale też różnego rodzaju opłaty celne oraz podatek VAT, które niejednokrotnie trzeba doliczyć do kosztów transportu morskiego z USA do Polski. Tu warto mieć świadomość tego, że nie każde urządzenie będzie podlegało tym samym opłatom. I tak na przykład przesyłki morskie, które zawierają elektronikę przeznaczoną do wzmacniania sygnałów akustycznych w ogóle nie będą podlegały opłatom celnym, z kolei już telewizory wiążą się z 14% podatkiem, a odtwarzacze DVD z 9,5 procentowym. Dlatego też zanim zdecydujemy się na import konkretnej grupy przedmiotów elektronicznych (zwłaszcza w dużych ilościach), przeliczmy, czy faktycznie okaże się to dla nas opłacalne. Warto zaznaczyć, że te same stawki procentowe obowiązują w przypadku transportu morskiego z USA do każdego kraju Unii Europejskiej.

Import z USA krok po kroku

Jeśli zdecydujemy się na to, by sprowadzać produkty ze Stanów Zjednoczonych drogą morską, może się okazać się najtrudniejsze będzie podjęcie decyzji, co importować z USA. Sama procedura transportu jest bowiem bardzo prosta, szybka i wygodna z punktu widzenia klienta. Wystarczy tylko wybrać taką firmę spedycyjną, która posiada jasne reguły oraz elastyczne możliwości, które łatwo dostosować do każdego klienta. Aby zamówić transport dla produktów importowanych z USA, wystarczy po prostu wejść na stronę internetową wybranej firmy spedycyjnej – oczywiście takiej, która wykonuje określoną usługę, bez względu na to, czy zależy nam na imporcie z USA, czy też przedmiotem zainteresowania jest transport z Chin do Polski. Tam wystarczy poświęcić kilka minut, by zamówić usługę spedycji – należy podać dane odnośnie do przesyłki (jej gabaryty oraz miejsce nadania i miejsce odbioru), ewentualne opcje dodatkowe (płatne), takie jak ubezpieczenie czy transport krajowy, a po akceptacji wystarczy tylko podać dane potrzebne do wysyłki produktów. Potem zostaje już tylko albo czekać na kogoś, kto odbierze pakunki (w przypadku transportu krajowego) lub samemu zawieźć je do odpowiedniego portu.

Import z USA – kalkulator

Koszty przesyłek morskich – zarówno z USA jak i z innych państw do Polski – wyróżniają się atrakcyjnie niskimi cenami w porównaniu z innymi formami transportu. Jest to bez wątpienia sposób na tani import z USA. Jeśli zaś chcemy obliczyć, jakie będą koszty realizacji naszego zlecenia, możemy po prostu skorzystać z prostego kalkulatora, który szybko obliczy należność za usługę o danych parametrach. Za pomocą kalkulatora można obliczyć zarówno koszty związane z samym transportem z USA do Polski, jak i należny podatek, jaki należy uiścić za dany produkt czy też opłatę celną. Dzięki temu można łatwo poznać całkowity koszt usługi spedycyjnej. Oczywiście obliczenie tego kosztu nie jest obligatoryjne, można dokonać tego jedynie w celu orientacyjnym. Oczywiście kalkulator uwzględnia wszelkie aktualizację przepisów celnych oraz inne informacje mające wpływ na zmianę wysokości kosztów importu, dzięki czemu można mieć pewność, że obliczone informacje są zgodne z aktualnym stanem faktycznym.

Import z USA – koszty transportu

Bez względu na to, czy interesuje nas import elektroniki z USA czy też eksport produktów do Korei, koszty transportu będą zawsze złożoną kwestią zależną od wielu tych samych czynników. Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma położenie portu wyjściowego oraz nadawczego, a także parametry przesyłki, czyli jej ciężar, wymiary oraz sposób spakowania – może to być np. karton, beczka, paleta lub nawet kontener mogący pomieścić wielotonowe i duże przedmioty. Ale koszty transportu morskiego to także kilka opłat, na które firma spedycyjna nie ma wpływu. Chodzi tu przede wszystkim o opłaty celne, należne podatki, ale też opłaty portowe, które spedytor musi uiścić i w porcie wyjściowym, i w porcie docelowy, czy też opłaty walutowe, paliwowe i inne. Nie można pominąć także kosztów związanych z usługami dodatkowymi – jeśli oczywiście klient się na takie zdecyduje. Tu wymienić należy m.in. ubezpieczenie przesyłki oraz transport krajowy (który przywozi przesyłkę do portu lub też odwozi ją z portu docelowego prosto do odbiorcy).