Spedycja morska Gdynia

Przesyłki wysyłane drogą morską to atrakcyjna alternatywa dla innych form transportu. Spedycja morska jest możliwa pomiędzy dwoma państwami, które mają bezpośredni dostęp do morza, a także posiadają odpowiednie porty, na których można rozładować statek z wielotonowymi przesyłkami. 

Transport morski cieszy się popularnością z wielu powodów. Tym dominującym jest najczęściej są niskie koszty.

Okazuje się bowiem, że za niewiele większe pieniądze drogą morską można nadać całe palety, podczas gdy samolotem można byłoby przesłać jedynie średniej wielkości paczkę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przypadku spedycji morskiej trudno jest wyodrębnić jakiekolwiek ograniczenia gabarytowe czy ilościowe – jedyne ograniczenia dotyczą zawartości przesyłek, która musi być zgodna z obowiązującymi przepisami celnymi. Ponadto, przesyłki morskie są bezpieczne (można je dodatkowo ubezpieczyć na wypadek uszkodzenia), jedynie czas ich realizacji można uznać za nieatrakcyjny, gdyż trzeba liczyć się z tym, że na przesyłkę można czekać nawet kilka tygodni.

Spedycja morska Gdynia – koszty

W Polsce jest kilka portów, z których nadać można przesyłkę w ramach spedycji morskiej. Jednym z nich jest port mieszący się w Gdyni. Można z niego nadać przesyłkę między innymi do Chin, Korei, Kanady czy USA. Spedycja morska Gdynia to usługa, która wiąże się z dość niskimi kosztami, zważywszy na odległości między Polską a krajem docelowym czy też na możliwe gabaryty przesyłek. Trudno jednak o konkretny cennik dla tego typu usług, gdyż koszt, jaki wiąże się z zagadnieniem „transport morski Gdynia”, jest uzależniony od kilku czynników. Podstawą jest tu oczywiście opłata za sam fracht, czyli transport z jednego portu do drugiego. Do tego należy doliczyć wybrane przez klienta opcje dodatkowe, takie jak np. ubezpieczenie czy transport krajowy. Są także opłaty niezależne ani od klienta, ani od firmy transportowej. Są to takie koszty dodatkowe, jak opłaty portowe (i w Gdyni, i w kraju docelowym), walutowe, paliwowe czy też podatki. Oczywiście nie można zapomnieć także o opłatach celnych, jeśli przewożone są towary, które im podlegają.

Spedycja morska Gdynia – firmy

Aby skorzystać z możliwości, jakie ma do zaoferowania spedycja morska, należy najpierw wybrać odpowiednią firmę transportową. Odpowiednią, czyli taką, która ma w swojej ofercie interesującą nas usługę, np. transport z Chin do Polski. Oczywiście nie powinno to być jedyne kryterium decydujące, gdyż takich firm funkcjonuje na rynku wiele. Warto porównać ceny obowiązujące dla przesyłki, którą chcemy nadać. Sprawdzając, ile kosztuje interesujący nas eksport czy import morski, pamiętajmy o tym, by zwrócić uwagę na to, czy podany koszt jest tym ostatecznym. Może się bowiem okazać, że do podanej atrakcyjnej ceny trzeba będzie doliczyć niemałe koszty, takie jak podatki czy opłaty celne. Warto tu zwrócić uwagę także na taką kwestię jak agencja celna Gdynia. Czasem istnieje możliwość, by za dodatkową opłatą przyśpieszyć ten proces, a tym samym skrócić czas realizacji zlecenia. Wybierając firmę spedycyjną obsługującą port w Gdyni, warto zapoznać się także z opiniami innych osób, które z takich usług już skorzystały.

Port morski w Gdyni jest trzecim co do wielkości (po Gdańsku i Szczecinie) polskim portem, ale pod względem obrotów ładunkowych zajmuje miejsce drugie. Wciąż intensywnie się rozwija – jakiś czas temu przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz przedstawiciele CUPT-u podpisali umowę o dofinansowanie inwestycji we wschodniej części portu. Pozwoli ona na rozbudowę infrastruktury i zwiększenie możliwości przeładunkowych, co podtrzyma konkurencyjność Gdyni w regionie Morza Bałtyckiego.

W mieście ma siedzibę wiele wykwalifikowanych firm spedycyjnych, oferujących klientom import i eksport towarów. W zależności od zapotrzebowania agencje logistyczne proponują zamawiającym transport kontenerowy lub drobnicowy. Spedytorzy szczegółowo omawiają ze zleceniodawcami najkorzystniejsze warunki, w tym niższe stawki morskie, zajęcie się formalnościami w urzędzie celnym – niejednokrotnie prowadzą własne agencje celne, co tym bardziej usprawnia procedury transportowe.

Wciąż zwiększającej się konkurencji wśród firm spedycyjnych klienci zawdzięczają fakt, że mogą dowolnie przebierać w ogłoszeniach, aby przy jak najlepszej jakości usług jak najwięcej zaoszczędzić. Agencje oferują przewóz towarów z zagranicy, realizację złożonych zleceń, wysyłkę paczek morskich do każdego regionu świata, gwarantując przy tym bezpieczny transport i niższe stawki frachtowe.

Port w Gdyni daje możliwość sprawnej spedycji morskiej w każdym kierunku – firmy transportowe organizują przewóz paczek na wszystkie kontynenty, m.in. do USA, Afryki, Azji i Australii, na Bliski i Daleki Wschód. Transportowane ładunki są ubezpieczone, więc klient może być spokojny o swoje finanse.

Spedytorzy z gdyńskich placówek uczestniczą w odprawach celnych i reprezentują nabywcę w portach pośrednich. Ich oferta obejmuje magazynowanie i przeładunki, a także organizowanie kontroli towarów przez służby weterynaryjne i fitosanitarne. Wypłynięcie statku z portu morskiego w Gdyni następuje przy zachowaniu wszelkich norm, co wynika z profesjonalizmu firm zajmujących się transportem morskim.