Infolinia czynna w godz. 8:00 - 16:00 +48 12 345 02 28

Jak działa import

Krok 1 - wypełnienie formularza

Krok 1 - wypełnienie formularza

Wypełnienie krótkiego formularza dostępnego na stronie głównej statkiem.pl pozwala poznać cenę transportu już po kilkunastu sekundach. Masz także możliwość wybrania usług dodatkowych takich jak dodatkowe ubezpieczenie, odprawa celna oraz dostawę do drzwi przesyłki po odprawie celnej importowej. Podaj dane firmy, która jest zleceniodawcą (płatnikiem za usługę) oraz dane dostawcy towaru (nazwa firmy w kraju załadunku).

Krok 2 - potwierdzenie zamówienia przez pracownika statkiem.pl

Krok 2 - potwierdzenie zamówienia przez pracownika statkiem.pl

Kiedy? Do 2 godzin po złożeniu zlecenia (w dni robocze w godz. 8-16).

Po otrzymaniu zlecenia nasz pracownik skontaktuje się telefonicznie aby uzgodnić szczegóły realizacji zlecenia. Służymy informacją w sprawie rodzaju i formy odprawy celnej importowej.

Krok 3 - dostawa towaru do terminalu w kraju nadania

Krok 3 - dostawa towaru do terminalu w kraju nadania

Po rozmowie telefonicznej otrzymasz od nas adres terminalu oraz unikalny numer bookingu, który umożliwi Twojemu dostawcy złożenie towaru we wskazanym magazynie armatora. Towar powinien zostać dostarczony do magazynu armatora zgodnie z podaną w zleceniu internetowym datą. Dostarczona przesyłka musi spełniać wszystkie warunki niezbędne do wywozu towaru z danego kraju (odprawa celna, fumigacja i pozostałe pozwolenia zależne od rodzaju towaru).

Krok 4 - transport morski

Krok 4 - transport morski

Po otrzymaniu towaru spełniającego warunki wywozu z danego kraju przesyłka jest pakowana do kontenera morskiego a następnie na statek.

Czas transportu morskiego wynosi w zależności od portu docelowego od 2 do 6 tygodni. W porcie docelowym następuje rozładunek kontenera. Towar jest przewożony do wybranego w zleceniu terminalu drobnicowego w Polsce.

Krok 5 - płatność za usługę i należności celne

Krok 5 - płatność za usługę i należności celne

Faktura za całą usługę transportu morskiego jest wystawiana w dniu dotarcia towaru do Polski. Zapłata za usługę transportu morskiego oraz należności celno-podatkowych jak również zamówione usługi dodatkowe, tj. transport krajowy, odprawa celna, ubezpieczenie dodatkowe musi być dokonana przez odbiorem lub dostawą towaru.

Zapłata należności celno-podatkowych przez agencję celną statkiem.pl jest dokonywana wyłącznie po otrzymaniu pełnej przedpłaty od odbiorcy.

Faktura VAT jest wystawiana w walucie wybranej przy składaniu zlecenia (PLN, EUR lub USD). Dostarczona zostanie w wersji elektronicznej z adresu [email protected] Możliwe metody zapłaty to przelew bankowy.

Krok 6 - odprawa celna oraz zwolnienie towaru

Krok 6 - odprawa celna oraz zwolnienie towaru

Gdy towar znajdzie się w jednym z terminali statkiem.pl musi przejść procedurę odprawy celnej importowej. Jeśli w zleceniu została wybrana usługa odprawy celnej, nasza agencja celna dokona w Twoim imieniu wszystkich formalności łącznie z uiszczeniem należności celno-podatkowych (cło i podatek).

W przypadku nie skorzystania z usługi odprawy celnej serwisu statkiem.pl, zleceniodawca ma możliwość dokonania odprawy celnej we własnym zakresie.

Zwolnienie towaru jest dokonywane na podstawie potwierdzenia odprawy celnej (PZC). Niezależnie od zwolnienia celnego warunkiem niezbędnym do odbioru towaru jest posiadanie zwolnienia w systemie statkiem.pl, którego dokonać musi nadawca.

Krok 7 - transport krajowy

Krok 7 - transport krajowy

Jeśli zdecydowałeś się na transport oferowany przez nasz serwis zwolniona przesyłka będzie dostarczona pod wskazany przez Ciebie adres w terminie od 1 do 2 dni roboczych. Jeśli nie zdecydowałeś się na transport krajowy statkiem.pl masz możliwość samodzielnego odbioru przesyłki w terminalu w Gdyni w godzinach jego pracy.