Infolinia czynna w godz. 8:00 - 16:00 +48 12 345 02 28

Transport z Chin

  • transport kontenerowy (FCL) waga do 24 ton
  • transport drobnicowy (LCL) waga do 10 ton
  • niewielkie przesyłki waga od 1kg do 300 kg

Porozmawiaj z naszym ekspertem:

+48 12 345 02 28

Zapytanie ofertowe

Dbamy o Twoją prywatność

Transport morski z Chin

Osoby, które są zainteresowane takim zagadnieniem jak transport z Chin, mają do wyboru kilka możliwości, wśród których, ogólnie mówiąc, znajduje się transport lądowy (w tym kolejowy), transport powietrzny oraz transport morski. Każda z tych form ma swoje plusy i minusy, jednak zdecydowanie największą ilością walorów odznacza się spedycja morska. Warto zacząć od tego, że import z Chin jest bardzo popularny w Polsce i wiele firm – mniejszych i większych – stara się obniżyć koszty poprzez bezpośrednie sprowadzanie produktów od chińskich producentów. Na szczęście transport morski umożliwia nadanie zarówno niewielkich paczek w kartonach, jak i całych palet, a nawet kontenerów z produktami, w tym wielkogabarytowymi – takimi jak maszyny rolnicze, maszyny budowlane i samochody. W przypadku spedycji morskiej trudno jest mówić o ograniczeniach gabarytowych. Ponadto taka forma transportu jest bezpieczna i zdecydowanie najtańsza ze wszystkich dostępnych – zwłaszcza w porównaniu z przesyłkami samolotowymi.

Koszt transportu z Chin

O tym, że spedycja morska jest najtańszą metodą na eksport lub import między Polską a Chinami, nie powinno być żadnych wątpliwości. Jeśli jednak ktoś szuka uniwersalnego cennika na transport morski z Chin lub do Chin, raczej go nie znajdzie. Jest to bowiem wartość zależna od wielu czynników – nie tylko od tego, jaką prowizję narzuci sobie konkretna firma spedycyjna. A tu należy zaznaczyć, że wiele z tych czynników jest niezależnych od firmy czy też od decyzji klienta. A więc, korzystając z takiej usługi, jak transport morski Gdynia musimy liczyć się z tym, że zapłacimy nie tylko cenę za sam fracht, ale także i opłatę celną, walutową, portową (to dotyczy i portu wyjściowego, i docelowego), paliwową, a także różnego rodzaju konieczne podatki. Te dodatkowe składniki ceny usługi są zwykle zmienne, przez co trudno jest ustalić z góry cennik usług transportu morskiego. I nawet gdy korzystamy z usług jednej firmy, może okazać się, że za każdym razem – mimo tych samych parametrów przesyłki, będziemy musieli uregulować innej wysokości rachunek.

Ile kosztuje transport z Chin

Mówiliśmy już o tym, że koszt transportu z Chin jest wartością zmienną i zależną od wielu czynników, a takie pojęcie jak stały cennik raczej nie ma racji bytu. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy zmuszeni wybierać firmę spedycyjną w ciemno. Przeciwnie. W dowolnym momencie możemy szybko i łatwo porównać sobie oferty wielu z nich, by zdecydować się na tą, która najbardziej odpowiada nam finansowo. Wystarczy, że wejdziemy na stronę internetową firmy, która posiada w swojej ofercie transport z Chin do Polski lub inną usługę spedycyjną, która nas interesuje, by szybko oszacować koszty dla naszej przesyłki. Trzeba jedynie udzielić określonych informacji, pamiętając o tym, że uzupełnienie specjalnego formularza nie jest tożsame z podpisaniem umowy, jednak dla firmy wygenerowana cena jest już wiążąca – jeśli faktycznie zdecydujemy się wybrać jej usługę i wprowadzone dane będą się zgadzały z faktycznymi, wówczas firma nie będzie miała prawa narzucić nam wyższych kosztów. A jakie informacje należy podać? Przede wszystkim gabaryty przesyłki oraz port wyjściowy i docelowy.

Koszty transportu z Chin

Cena, jaką należy uiścić za taką usługę jak transport z Chin do Polski, w największej mierze jest uzależniona od gabarytów przesyłki, od sposobu jej transportowania (chodzi tu o to, czy nadajemy przesyłkę w kartonie, na palecie, w kontenerze lub w innych formach przechowywania), odległości między dwoma portami oraz od opłat dodatkowych i niezależnych, o których pisaliśmy wyżej. Warto dodać również to, że koszty usług morskich mogą także zależeć od wybranych przez klienta opcji dodatkowych. Do podstawowych z nich należy ubezpieczenie. Wysokość kosztów z nim związanych jest praktycznie nieodczuwalna – zależy od zadeklarowanej wartości ubezpieczenia (lub przesyłki). Ponadto, wielu klientów wybiera dodatkową opcję transportu krajowego, dzięki której nie muszą osobiście dowozić przesyłki do portu lub też odbierać jej z portu. Jeszcze inną opcją może okazać się przyśpieszona kontrola celna. Mówiąc krótko, chodzi to o dodatkowe udogodnienia, które przede wszystkim mają na celu maksymalny komfort klienta.

Transport z Chin do Polski

Spedycja morska to bardzo wygodna opcja transportu między dwoma krajami, które mają bezpośredni dostęp do morza oraz do odpowiedniego portu. Ale obok niskiej ceny, bezpieczeństwa i braku ograniczeń gabarytowych trzeba wymienić także czas realizacji usługi, który trudno nazwać priorytetowym. Jeśli komuś zależy na tym, by jego przesyłka została odebrana przez odbiorcę w ciągu kilku dni czy nawet dwóch tygodni, lepiej niech wybierze drogę lotniczą. Tani transport z Chin potrzebuje bowiem kilku tygodni. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarce internetowej takie hasło, jak „transport spedycja logistyka Chiny”, by przekonać się, że zwykle szacowany czas realizacji takiej usługi wynosi jeden miesiąc, a bywa że i dłużej. Wszystko dlatego, że do czasu, jaki potrzebny jest na dopłynięcie frachtowca z portu A do portu B, należy doliczyć także załadunek, rozładunek, odprawę celną, a w wielu przypadkach także transport krajowy. Zwłaszcza załadunek oraz rozładunek potrafią trwać nawet po kilka dni.

Kiedyś kontakty handlowe z tak egzotycznym krajem jak Chiny mogłyby się wydawać nie do pomyślenia, zwłaszcza patrząc na sytuację polityczną i historię tego państwa-imperium. Dziś jednak statki pełne kontenerów z chińskimi towarami codziennie pływają po głównych szlakach, zmierzając do portów morskich większości krajów na każdym kontynencie.

Coraz więcej firm spedycyjnych poszerza swoją ofertę o transport morski z Chin. Korzystając z usług doświadczonego spedytora, klient nie będzie mieć problemów w imporcie towarów, jakie nabył u przedsiębiorcy z Państwa Środka. Specjaliści firmy transportowej podejmują się wszelkich kroków, aby przyspieszyć sfinalizowanie transakcji, pilnują prawidłowego załadunku i opłacają należności celne. Monitorują także przebieg trasy przesyłek morskich tak, aby przewóz z zagranicy odbywał się sprawnie i bezproblemowo.

Prócz tego, profesjonalna firma spedycyjna dokłada starań, aby usatysfakcjonować klienta dobraniem najkorzystniejszej oferty. W dobie rosnącej konkurencji warto wypracować sobie takie zaplecze, choćby w postaci poleceń. Dlatego solidny spedytor wyszuka zleceniodawcy niższe stawki frachtu morskiego i zapewni mu gestię transportową, czyli prawo organizacji transportu.

O co chodzi? W kontaktach handlowych z Chinami stosuje się zazwyczaj INCOTERMS 2000 – wykładnię formuł określających warunki dostawy towarów. Przy imporcie z Chin zaleca się formułę FOB (port załadunku), według której na fakturze chińskiego dostawcy widnieje jedynie koszt towaru. Za ubezpieczenie i fracht morski płaci importer. Przy zasadach formuły CIF (port przeznaczenia) to dostawca wybiera sposób transportu, biorąc pod uwagę, przede wszystkim, swoje własne interesy – w efekcie importer płaci drożej.

Dobrze zorganizowany transport z Chin nie jest dziś trudnym przedsięwzięciem. Po przekalkulowaniu kosztów i wybraniu najlepszej oferty agencji logistycznej pozostaje właściwie jedynie załadunek towaru i oczekiwanie na dopłynięcie statku do portu w mieście odbiorcy.