Transport morski - definicja

Transport morski towaru jest najbardziej ekonomicznym oraz popularnym rodzajem transportu. Umożliwia przewóz prawie każdego rodzaju towaru, bez względu na jego rodzaj, ilość oraz gabaryty. Cechuje go niski koszt w porównaniu do transportu lotniczego. Istotną różnicą jest jednak czas realizacji który liczony jest w tygodniach.

Najpopularniejszym rodzajem transportu morskiego jest transport pełnokontenerowy (FLC – Full Container Loading) oraz transport drobnicowy (LCL – Less Container Loading). Transport typu FLC wykorzystywany jest w przypadku realizacji dużych zamówień, gdzie ilość towaru jest na poziomie kilkunastu ton i kilkudziesięciu metrów sześciennych.

Transport realizowany jest w ustandaryzowanych kontenerach morskich. Jednostką miary kontenera jest stopa (feet). Najpopularniejsze to 20 ft i 40 ft. Dodatkowo w obrocie występują kontenery 40 ft HC o powiększonej kubaturze. Wysokość standardowego kontenera to 2,30 m, natomiast kontener HC mierzy 2,50 m.

Alternatywą dla transportu pełnokonterowego jest transport drobnicowy. Daje możliwość wysyłki zarówno jednego kartonu jak również 10 palet. Transport ten realizowany jest także w kontenerach morskich, zapewniających ochronę dla przesyłanego towaru.

Similar Posts