Spedycja morska – Gdańsk

Jeśli myślimy o międzynarodowym transporcie produktów, warto pomyśleć o takiej opcji, jak spedycja morska. Oczywiście, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że droga morska jest możliwa wtedy, gdy mówimy o państwach, które posiadają dostęp do morza oraz do odpowiednio zorganizowanego portu. W Polsce takich portów jest kilka. Jedną z możliwości jest właśnie Gdańsk – 99% ładunków płynie właśnie tam. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarce internetowej hasło „transport morski Gdańsk”, wówczas przekonamy się o tym, jak wiele firm oferuje tego typu usługi.

Ważne, by wybrać taką, która jest w stanie zaoferować nam przejrzyste i jak najlepsze warunki współpracy. A dlaczego warto wybrać spedycję morską? Przede wszystkim czasem jest to jedyna możliwość – jeśli mamy do przetransportowania przesyłki o wielkich gabarytach, a nawet maszyny budowlane, wówczas nie uda nam się dokonać tego drogą lotniczą (a nie ma innych połączeń, jeśli mówimy o państwa, które znajdują się na odległych kontynentach). Ale ponadto transport morski jest opcją tanią, bezpieczną i dającą klientowi więcej możliwości.

Spedycja do Chin

Jednym z krajów, w stosunku do których spedycja morska jest wyjątkowo rozwinięta, są Chiny. Przesyłki morskie tam kierowane są przede wszystkich przez firmy, które eksportują do tego dalekiego kraju swoje produkty. Ale jeszcze większym zainteresowaniem cieszą się paczki wysyłane z Chin do portów polskich. Spedycja do Chin obejmuje najczęściej przesyłki o dużych gabarytach – wysyłane na paletach lub w dużych kontenerach. Takie towary potrafią ważyć wiele ton. Z kolei w kierunku z Chin do Polski największą ostatnio popularnością cieszy się tak zwana drobnica morska. Jak nazwa może sugerować, jest to wiele drobnych paczek, które transportowane są na miejscach paletowych. Dzięki temu nie trzeba nadawać każdej z nich oddzielnie, ani też zajmować całego kontenera – jest to duża oszczędność dla klienta. A warto zaznaczyć, że drobnicę zwykle zamawiają małe firmy, którym zależy na tym, by koszt transportu okazał się jak najniższy. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że taki transport z Chin do Polski jest bardziej opłacalny niż lotniczy.

Spedycja z USA

Przesyłki morskie ze Stanów Zjednoczonych cieszą się dużą popularnością zarówno w przypadku firm, które z USA importują produkty, jak i osób prywatnych, które nadają paczki do rodziny i znajomych. A ponieważ odległość, która dzieli te dwa kraje jest dość duża, każdemu klientowi zależy na tym, by zlecenie zostało zrealizowane na najwyższym poziomie. Bardzo ważne jest to, że tania spedycja morska idzie w parze z dużym bezpieczeństwem. Paczki, które można nadać drogą morską, muszą być odpowiednio przygotowane, to znaczy muszą być zapakowane w sztywne opakowanie, np. karton, lub też odpowiednio ułożone na paletach lub w kontenerze. Ponadto, klient zawsze ma możliwość wykupienia ubezpieczenia. Jest to bardzo niewielki koszt – który zależy przede wszystkim od tego, na jaką sumę chcemy posiadać ubezpieczenie – a w razie ewentualnych uszkodzeń można liczyć na odpowiednią rekompensatę finansową za poniesione straty. Oczywiście bezpieczna paczka to także taka, która nie posiada produktów niedozwolonych w przepisach celnych Polski i USA.

Spedycja morska ceny

Dużo mówi się o tym, że transport morski jest alternatywą tanią i ekonomiczną. Jeśli jednak kogoś szczegółowo interesuje zagadnienie „spedycja morska ceny”, może mieć problem ze zalezieniem gotowego cennika. Trzeba bowiem wiedzieć, że koszt takiej usługi zawsze naliczany jest indywidualnie. Aby go poznać, wystarczy wejść na stronę internetową firmy przewozowej. Tam system automatycznie wyliczy cenę na podstawie podanych przez klienta informacji. Chodzi tu przede wszystkim o takie dane jak gabaryty przesyłki (sposób pakowania, np. palety, wymiary, waga) oraz port wyjściowy i docelowy. Ponadto można wybrać opcje dodatkowe, takie jak ubezpieczenie czy czy transport krajowy, który dowiezie przesyłkę od nadawcy do portu (lub z portu do odbiorcy). Trzeba mieć na uwadze, że koszt spedycji morskiej to nie sam fracht, ale również szereg opłat dodatkowych, do których należy między innymi opłata paliwowa, portowa (w obu portach), walutowa, celna czy też różnego rodzaju podatki. Dlatego zanim podpiszemy umowę, sprawdźmy, czy i te koszty zostały uwzględnione.

Transport morski – spedycja

Dużo mówi się o zaletach spedycji morskiej – niskie ceny, nieograniczone możliwości gabarytowe, bezpieczeństwo. Należy jednak uwzględnić, że korzystanie z takiej formy transportu wiąże się z kilkutygodniowym czasem realizacji – co jest dość oczywiste, zważywszy na ogromne odległości, jakie dzielą Polskę z innymi Państwami, z którymi spedycja morska jest realizowana. Oczywiście, inny czas należy uwzględnić, jeśli interesuje nas import z Korei, a inny gdy chcemy nadać przesyłkę do Kanady czy Stanów Zjednoczonych. Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze, że czas realizacji każdego zlecenia z zakresu spedycji morskiej, to nie tylko czas potrzebny na przepłynięcie z jednego portu do drugiego, ale również okres załadunku i rozładunku statku. A te etapy potrafią trwać nawet po kilka dni. Jeśli więc chcemy, by nasze przesyłki dotarły w tempie priorytetowym, spedycja morska zapewne okaże się niesatysfakcjonująca. Jeśli jednak czas nie gra istotnej roli, transport morski okaże się najbardziej komfortową możliwością eksportu bądź importu towarów.

Żegluga jest najbardziej uniwersalną gałęzią transportu z racji tego, że statki służą przewozowi pasażerów i rozmaitej maści towarów, na małe i dalsze odległości. A im bardziej nowoczesne porty morskie, im bardziej rozwinięta sieć agencji logistycznych, tym chętniej przedsiębiorcy w danym kraju wybierają transport morski po podpisaniu umów końcowych z kontrahentami z odległych państw. Nie sposób nie zauważyć, że bardzo szybko rozwija się zarówno eksport, jak i import morski.

Wykwalifikowane firmy spedycyjne zajmują się szeroko rozumianym transportem – drogą morską, lotniczą i lądową. Za odpowiednią opłatą przejmują wszystkie obowiązki związane z przewozem towarów, pozwalając klientowi zaoszczędzić czas i, w przypadku, jeśli wybrał spedycję morską, także pieniądze. W swojej ofercie zobowiązują się do dopełnienia wszelkich formalności tak, aby zleceniodawca był jak najbardziej zadowolony z transakcji. Gwarantują usługę w systemie door-to-door, samodzielnie zajmując się spedycją ładunków morskich LCL i FCL oraz obsługą celną, przy jednoczesnym znalezieniu najkorzystniejszej dla klienta stawki frachtowej.

Wśród kilku rodzajów transportu spedycja morska wyróżnia się konkurencyjnymi cenami i ciągłym rozwojem – stopniowo wzrasta pojemność statków dostarczających przesyłki morskie, przez co wciąż podnosi się górna granica ilości transportowanych towarów. Po morzach pływają już tzw. ultra kontenerowce (ULCS) o zdolności przewozu ponad 15 tysięcy TEU, czyli znacznie przekraczające standardową klasę „panamax”.

Nie dziwi zatem, że głównymi szlakami handlowymi pływa coraz więcej wypełnionych statków. Codziennie z portów morskich wyrusza niezliczona ilość kontenerowców z towarami do Indii, USA czy Australii. Nie ma ograniczeń. Mimo, że standardowy czas oczekiwania na paczki morskie wynosi nawet kilka tygodni, zarówno doświadczeni przedsiębiorcy, jak i zwykli użytkownicy Internetu coraz częściej korzystają z możliwości, jakie oferuje transport morski.