Transport kontenerowy

Jeśli chcemy sprowadzić towar (lub też odwrotnie – eksportować go) do krajów tak odległych, jak USA, Chiny, Japonia czy Korea Południowa, najlepszym rozwiązaniem okazuje się transport morski. Jest on przede wszystkim tani, ale ponadto oferuje niemal niczym nieograniczoną ładowność, na którą pozwala tak zwany transport kontenerowy. Dzięki niemu można transportować towary o ogromnej, nawet wielotonowej masie oraz o dużych gabarytach.

Takich produktów nie uda się dostarczyć za pomocą drogi lotniczej, a i transport lądowy nie zawsze jest w stanie sprostać sytuacji (pomijając fakt, że w niektórych przypadkach jest wręcz niemożliwy, np. w przypadku połączenia Polska-Stany Zjednoczone). Jedynym mankamentem, jaki charakteryzuje morski transport kontenerowy jest dość długi czas realizacji usługi, który może trwać nawet dłużej niż jeden miesiąc.

Transport kontenerów morskich

Aby móc skorzystać z takiej opcji, jak transport kontenerów morskich, musimy mieć połączenie między dwoma krajami położonymi bezpośrednio nad morzem. Co więcej, musi być też dostęp do portu, który charakteryzuje się odpowiednimi warunkami do tego, by załadować i rozładować wielkogabarytowe przesyłki morskie. Kontenerowy transport z Chin, Korei Południowej czy też innych państw służy jednak nie tylko do przewożenia produktów o wyjątkowo dużej masie i wymiarach. Coraz częściej rozwiązanie to jest wykorzystywane także do takiej usługi jak drobnica morska, czyli import morski LCL. Dzięki temu klienci mogą w niskich kosztach przetransportować dość małe partie towarów – co prawda mogą one ważyć nawet kilka ton, jednak nie są w stanie zapełnić całego kontenera. Transport kontenerów z drobnicą morską kosztuje pojedynczego klienta mniej więcej tyle, ile nadanie niewielkich gabarytów paczki lotniczej. A to dlatego, że płaci się nie za cały kontener, a za wykorzystywaną jego powierzchnię – a w ramach jednego kontenera może odbywać się kilka przesyłek drobnicowych.

Koszt transportu kontenera z Chin

Jak już powiedzieliśmy, koszt morskiego transportu kontenerowego jest jedną z największych jego zalet, i to nie ważne, czy interesuje nas transport na trasie Polska-Chiny czy też na przykład import z USA czy z Korei Południowej. Koszt, jaki trzeba uiścić za transport kontenerów morskich, jest wartością, która zależy od wielu czynników. Nie jest to bowiem jedynie opłata za sam fracht morski. Dochodzi tu jeszcze kilka opłat dodatkowych, często takich, które są dość zmienne, a do tego niezależne od firm spedycyjnych. Chodzi tu przede wszystkim o opłaty celne, opłaty portowe (które są obowiązkowe i w porcie wyjściowym, i w porcie, do którego zmierza transport), opłaty walutowe, opłaty paliwowe, a także różnego rodzaju podatki. Zanim podpiszemy umowę z daną firmą spedycyjną, dobrze sprawdźmy, czy podana przez nią cena obejmuje także te czynniki – zróbmy to zwłaszcza wtedy, gdy podany przez spedytora koszt wydaje się dziwnie niski. Może się bowiem okazać, że ostateczna faktura będzie opiewać na sporo wyższą kwotę.

Ile kosztuje transport kontenera z Chin

Fakt, że koszt transportu kontenerów i z Chin, i z innych państw, zależy od wielu czynników, nie oznacza, że nie można go szybko i łatwo oszacować. Jeśli interesuje nas zagadnienie, ile kosztuje transport kontenera z Chin, wystarczy, że wejdziemy na stronę internetową firmy spedycyjnej, która oferuje taką usługę (można oczywiście porównać ze sobą oferty kilku firm, by wybrać tę bardziej dla nas atrakcyjną). Na stronie internetowej morskie firmy spedycyjnej znajduje się specjalny formularz, dzięki któremu można ustalić cenę poszczególnych usług. W tym celu należy podać gabaryty przesyłki – w przypadku transportu kontenerowego wybieramy wariant kontenera, który nas interesuje – a także port, z którego przesyłka ma zostać nadana oraz port docelowy. Klient może także wybrać opcje dodatkowe do swojego zamówienia – np. praktyczne ubezpieczenie, pomocny transport krajowy (i na terenie Chin, i w Polsce) czy też możliwość krótszej odprawy celnej, dzięki własnej agencji celnej należącej do firmy spedycyjnej.

Transport kontenera z Chin

Morski transport kontenerowy z całą pewnością wyróżnia się bardzo niskimi kosztami, jak na odległość, jaką załadunek ma pokonać oraz jego gabaryty. Może się jednak okazać, że problemem będzie czas realizacji takiego zlecenia – nie jest to bowiem usługa priorytetowa. Rodzaj transportu oraz bardzo duża odległość, jaka dzieli Polskę od Chin, sprawiają, że czas oczekiwania na odbiór sprowadzanego towaru wynosi kilka tygodni, przy czym zwykle nie jest to okres krótszy niż jeden miesiąc. Poza samym czasem niezbędnym do tego, by przepłynąć trasę Polska-Chiny, duże znaczenie ma także odprawa celna (tu niestety nie da się oszacować, ile może ona trwać), a także załadunek i rozładowanie statku – a każda z tych czynności może zabrać nawet kilka dodatkowych dni. Ostatnim etapem mającym wpływ na czas realizacji zlecenia jest transport krajowy – jeśli tylko klient zdecyduje się na taką usługę. Polega on na tym, że firma spedycyjna zajmuje się tym, by dostarczyć produkty transportowane od nadawcy do portu, a następnie – już w kraju docelowym – z portu do odbiorcy.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą statkiem.pl na transport kontenerowy, który jest najbezpieczniejszym a zarazem najtańszym rodzajem transportu. Drogą morską Twój towar dotrze do lub z 340 najważniejszych portów morskich na świecie. Nie czekaj, skontaktuj się z nami już dziś!