Transport Chiny Polska

O popularności transportu produktów między Polską a Chinami można łatwo przekonać się na własne oczy – w sklepach (i tych stacjonarnych, i tych internetowych) dominują wyroby właśnie z tego azjatyckiego kraju. Produkty z Chin importowane są zarówno przez pośredników, jak i przez małe firmy, które w ramach cięcia kosztów wolą zamówić ów towar bezpośrednio od producenta. Towar z Chin można sprowadzać na wiele sposób – między Polską a tym krajem istnieje połączenie lądowe, powietrzne oraz morskie. Wybór tego odpowiedniego zależy przede wszystkim od tego, czego oczekujemy.

Jeśli czas nie jest dla nas priorytetem, to najdogodniejszy okazuje się transport z Chin do Polski odbywany drogą morską. Jest on co prawda wolniejszy – odbiorca czeka na swoją przesyłkę kilka tygodni – ale jednocześnie towary są bardziej bezpieczne, można pomieścić w zasadzie dowolną ich ilość (nie ma także ograniczeń gabarytowych), a ponadto to wszystko taka usługa charakteryzuje się atrakcyjną ceną. Do tego warto dodać prosty i wygodny sposób nadanie przesyłek morskich.

Koszt transportu z Chin do Polski

Jeśli kupujemy jeden przedmiot z Chin (np. w sklepie internetowym) możemy pozwolić sobie na przesyłkę lotniczą, której koszt wynosi kilkadziesiąt złotych. Ale co zrobić, gdy chcemy sprowadzić kilka, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset takich paczuszek? Zdecydowanie trzeba pomyśleć wówczas o innym sposobie na ekonomiczny transport Chiny Polska. Cięcie kosztów jest najbardziej widoczne, gdy zdecydujemy się na opcję transportu morskiego – i to bez względu na to, czy interesuje nas eksport do Chin, czy też raczej jesteśmy importerami wysyłającymi tam swoje produkty. Cena, jaką należy zapłacić za przesyłkę morską, jest dużo niższa niż w przypadku paczek lotniczych, z tymże trzeba mieć tu na uwadze dłuższy termin realizacji usługi. Jeśli zależy nam na priorytecie, niestety droga morska nie spełni naszych oczekiwań. Ale zwróćmy uwagę także na to, że kilkadziesiąt złotych kosztuje wysyłka lotnicza paczki o małych wymiarach. A co się dzieje, jeśli chcemy wysłać duże partie towaru, a nawet meble czy materiały budowlane? Jeśli nawet byłaby fizyczna możliwość nadania ich samolotem, koszt byłby ogromny. Natomiast koszt przesyłek morskich sprawia, że można sobie pozwolić na transport dowolnych produktów, w każdej ich ilości, bez konieczności znacznego wzrostu ich cen w Polsce.

Transport Chiny Polska cennik

Wiemy już, że koszt przesyłek morski jest niski i atrakcyjny – zwłaszcza w porównaniu z paczkami wysyłanymi drogą lotniczą. W takim razie z pewnością nasuwa się pytanie, ile dokładnie kosztuje transport z Chin do Polski oraz w odwrotną stronę. Niestety, ciężko jest podać jeden konkretny termin. Ponieważ transport drogą morską daje klientom wiele możliwości odnośnie do ilości, rodzaju i wielkości przewożonych produktów, tak samo wiele pojawia się wariantów cenowych. To, ile zapłacimy za naszą przesyłkę między Polską a Chinami, zależeć będzie przede wszystkim od tego, jakie gabaryty będą miały nasze paczki, a tym samym, w czym będą one transportowane. Drogą morską można nadać nie tylko tradycyjne przesyłki w kopercie lub w kartonie, ale także w boksach, skrzyniach, w beczkach (jeśli mamy do przetransportowania substancje płynne), na paletach, na nawet w olbrzymich kontenerach. Takie możliwości sprawiają, że bez problemu można przesłać nawet kilka czy kilkanaście ton produktów. Pamiętajmy też o tym, że inne są ceny za transport Polska-Chiny, a inne gdy interesuje nas eksport do Japonii lub innego kraju z dostępem do morza.

Transport z Chin do Polski cennik

Jeśli chcemy sprowadzić z Chin dużą ilość produktów, wiemy już, że jest to opłacalne drogą lotniczą i należy pomyśleć o transporcie morskim. Wiemy także, że nie istnieje cennik, na którym można byłoby sprawdzić, ile zapłacimy za taką usługę, gdyż to zależy zwłaszcza od ilości i gabarytów przesyłek. Można jednak w pewnych sytuacjach spróbować zaoszczędzić na takiej usłudze – jeśli interesuje nas tak zwana drobnica morska (w naszej ofercie jako pozycja import morski LCL), czyli ogromna ilość małych przesyłek. W takiej sytuacji można bowiem skonsolidować te przesyłki, traktując je jako całość – jeden wielki pakunek. Pozwala to z jednej strony zaoszczędzić przestrzeni w kontenerze (mówimy tu bowiem nawet o kilkutonowym zleceniu), z drugiej natomiast obniżamy całkowite koszty transportu. Drobnica morska zajmuje miejsca paletowe, jednak zwykle pozostawia dodatkowy obszar wolny w kontenerze, dzięki czemu firma transportowa może tam pomieścić produkty innych klientów. Drobnica morska to usługa coraz częściej realizowana z Chin do Polski ze względu na niskie koszty zakupu i transportu takich produktów.

Ile kosztuje transport z Chin do Polski

To, że trudno jest znaleźć gotowy cennik dla usług transportu morskiego między Polską a Chinami (a także innymi państwami, które mają dostęp do morza i odpowiednich portów), nie oznacza, że musimy kupić kota w worku. Przed dokonaniem zamówienia można łatwo, we własnym domu sprawdzić – przynajmniej orientacyjnie – jakie będą koszty naszego zlecenia. W tym celu należy po prostu wejść na stronę internetową firmy, która zajmuje się transportem morskim na trasie Polska-Chiny. Tam umieszczony będzie formularz, który pozwala na określenie ceny usługi. Jego uzupełnienie ma charakter informacyjny i do niczego nie zobowiązuje. Należy podać port nadania paczki oraz miejsce docelowe (np. port w Gdyni), następnie udzielamy informacji o samych przesyłkach – ich ilościach, wymiarach, wadze, a także o metodzie ich przetransportowania. Tutaj chodzi o to, czy nadajemy paczki po prostu w kartonie, a może na palecie, w kontenerze lub w opcji drobnicy morskiej. Zaznaczamy także, czy interesuje nas ubezpieczenie i otrzymujemy szacowaną wartość zamówienia.

Koszt transportu kontenera z Chin do Polski

Warto zaznaczyć, że z Chin do Polski drogą morską rzadko nadaje się niewielkie, pojedyncze pakunki. Najczęściej są to duże ilości towarów, których łączna waga liczona jest już nie w kilogramach a w tonach. W takich wypadkach bardzo często klienci zainteresowani są wysyłką towaru w specjalnym kontenerze. Kontenery służą przede wszystkim do tego, by przetransportować dużą ilością paczek lub palet. W przypadku drobnicy morskiej także wykorzystuje się kontenery, z tymże jeden klient zajmuje jedynie część przestrzeni, obniżając tym samym koszty transportu. Tak jak w przypadku innych form transportu morskiego, tak kontener z Chin jest opcją, w której trudno oszacować cenę, gdyż ta składa się z wielu – często zmiennych – elementów. Poza bowiem samą opłatą frachtową trzeba uwzględnić dodatki paliwowe, opłaty portowe (w kraju docelowym i w miejscu nadania kontenera), wszelkie podatki, opłaty walutowe i inne.

Transport morski z Chin do Polski

Transport morski uchodzi za najtańszą formę importu oraz eksportu produktów. Trzeba jednak uwzględnić fakt, że atrakcyjna cena oraz znaczne bezpieczeństwo idą tu w parze z dość długim czasem realizacji usługi morskiej. Trzeba bowiem uwzględnić, że import z Chin, eksport do Japonii czy też transport do USA to nie tylko sam fakt przepłynięcia statku z towarem z portu A do portu B. Trzeba również doliczyć do tego czas niezbędny do załadowania statku w kraju, z którego statek rusza oraz rozładowania w porcie docelowym. A każda z tych czynności potrafi zająć nawet kilka dni. Co więcej, jeśli jako odbiorcy nie chcemy odbierać towaru prosto z portu musimy doliczyć czas, jaki firma kurierska potrzebuje, by odebrać nasze produkty i dowieźć je do nas. Oczywiście nie bez znaczenia jest także odległość między państwami, w ramach których odbywa się wymiana towarów. Zwykle jednak można oszacować, że czas oczekiwania na realizację transportu morskiego wynosi kilka tygodni – ok. 1 miesiąc.

Cena transportu kontenera z Chin do Polski

Jeśli szukamy firmy, która miałaby dostarczyć towar z portu w Chinach do Polski za pomocą kontenera, bierzemy pod uwagę – jako główne kryterium wyboru – przede wszystkim cenę takiej usługi. Pamiętajmy jednak o tym, by dobrze sprawdzić, co wchodzi w zakres podanej ceny. Może się bowiem okazać, że atrakcyjna na pierwszy rzut oka stawka ostatecznie powiększy się nawet kilkukrotnie. Tak jest w przypadku, gdy firma informuje klienta tylko o opłacie frachtowej. A do niej należy doliczyć jeszcze wiele innych, często zmiennych, opłat, takich jak podatki, opłaty portowe, paliwowe, walutowe i inne. Dlatego też, chcąc otrzymać informację na temat ceny transportu kontenera z Chin do Polski, dowiedzmy się czy podany koszt jest już stawką all-in, czyli obejmującą wszelkie niezbędne opłaty. Nie dajmy się skusić na z pozoru wyjątkowo atrakcyjne oferty, gdyż tak odległy transport wielotonowych ładunków siłą rzeczy nie może mało kosztować. Pewne jest natomiast, że taniej wychodzi nadanie kontenera z Chin do Polski drogą morską niż lądową.