Paczki morskie z Chin

Jak długo idzie paczka z Chin drogą morską?

Paczki przesyłane drogą morską wiążą się niewątpliwie z ogromnymi korzyściami, wśród których najważniejsze to względnie niskie koszty, bardzo duża ładowność (praktycznie bez żadnych ograniczeń gabarytowych), a także bezpieczeństwo całego procesu spedycyjnego. Jednocześnie jednak paczki morskie z Chin wiążą się z dość długim czasem transportu. Choć – ze względu na dużą odległość – trudno jest dokładnie ustalić, jak długo idzie morski transport z Chin, to szacuje się, że jest to okres kilku tygodni, który zwykle wynosi jeden miesiąc, choć może się przedłużyć o kilka czy nawet kilkanaście dni. Bardzo dużo zależy od tego, ile będzie trwała kontrola celna załadunku. Ponadto czas realizacji transportu morskiego obejmuje nie tylko sam fracht, ale też czas, jaki potrzebny jest na to, by załadować statek w Chinach, a następnie rozładować go w którymś z polskich portów – np. w Gdyni. Jeśli do tego zdecydowaliśmy się nie odbierać osobiście przesyłki znad morza, by powierzyć jej dostarczenie firmie spedycyjnej, trzeba doliczyć także czas potrzebny na transport krajowy.

Ile idzie paczka morska z Chin?

Jeśli chcemy pierwszy raz zorganizować na własną rękę transport towarów z Chin do Polski – np. po to, by uniknąć wyższych cen narzucanych przez pośredników – z całą pewnością nurtuje nas wiele pytań i wątpliwości. Tak naprawdę odpowiedź na wiele z nich jest uzależniona od wielu czynników i najszybciej odnajdzie się nią na stronie internetowej wybranej firmy spedycyjnej. Tam – podając niezbędne dane – znajdziemy odpowiedź nie tylko na pytanie, ile – orientacyjnie, oczywiście – będzie szła nasza przesyłka czy też ile będzie ona nas kosztować. Są to bowiem kwestie, które zależą od wielu czynników. Dla przykładu, termin realizacji jest uzależniony nie tylko od kontroli celnej (której czas trudno przewidzieć), ale też od obranej trasy, na którą już firma spedycyjna ma wpływ. Aby uzyskać te i inne potrzebne informacje wystarczy albo dokładnie przeczytać regulamin danej firmy transportowej, albo też uzupełnić krótki formularz, w którym podaje się informacje o porcie wyjściowym, docelowym oraz o samej paczce – tzn. o jej gabarytach (wymiarach i ciężarze).

Paczki morskie z Chin do Polski

Paczki z Chin do Polski wysyłane drogą morską cieszą się nie tylko korzystną ceną oraz wyjątkowo dużą ładownością, ale też bezpieczeństwem. W zależności od rodzaju przesyłek są one umieszczane najczęściej na paletach lub w specjalnych kontenerach. Jednak o bezpieczeństwo sprowadzanych lub wysyłanych towarów warto zadbać również samemu – i to już na etapie przygotowywania przesyłki. Przede wszystkim chodzi tu o bezpieczne opakowanie – takie, które maksymalnie zamortyzuje ewentualne wstrząsy i uderzenia. Po drugie, dobrze wykupić opcję ubezpieczenia. Bez względu na to, czy interesuje nas opcja eksport do Chin czy też import z USA dzięki tej opcji uzyskamy rekompensatę finansową na wypadek uszkodzenia bądź zagubienia przesyłki. Koszt ubezpieczenia nie jest wysoki – zależy od tego, na jaką kwotę chcemy ubezpieczyć swoją przesyłkę, a więc, inaczej mówiąc, od jej wartości. Ponadto, pamiętajmy o tym, że bezpieczną paczką jest taka przesyłka, która zawiera produkty dozwolone przez przepisy celne danego państwa.

Najtańsze paczki z Chin

Wyróżnić można wiele form przesyłek importowych z Chin, dzięki czemu można dobrać taką opcję transportu morskiego, która najbardziej spełni potrzeby i oczekiwania. Nie bez powodu coraz większą popularnością cieszy się tak zwana drobnica morska z Chin (ale też z innych państw, np. z Korei). Powszechnie uważa się nawet, że są to najtańsze paczki z Chin. Są to bowiem paczki, które zajmują dość dużo przestrzeni, z kolei koszt ich transportu wynosi tyle, co nadanie niewielkiej paczki drogą lotniczą. Jednocześnie drobnica nie zajmuje całego kontenera, dzięki czemu klient płaci tylko za tę jego przestrzeń, którą faktycznie zajmuje towar. Firma spedycyjna może z kolei umieścić w tym samym kontenerze także inne zlecenia drobnicowe. Każda ze stron czerpie więc z tego rozwiązania korzyści. Dzięki korzystaniu z usługi przesyłek drobnicowych klient ma szansę sprowadzić mniejszą partię towarów, minimalizując przy tym koszty transportu – nie ma również konieczności korzystania z usług pośredników.

Ile kosztuje paczka z Chin?

Wybierając sposób transportu produktów z Chin, z pewnością jedną z kluczowych kwestii okazują się koszty, które trzeba będzie ponieść. Najtańszą opcją okazuje się transport drogą morską. Jednak odpowiedź na pytanie, jaki jest koszt paczki morskiej z Chin, nie jest taka prosta. Cena takiej usługi jest bowiem uzależniona od niejednego czynnika. Na pewno ogromny wpływ ma na to wybór portu wyjściowego oraz docelowego, a ponadto gabaryty przesyłki – jej wymiary, ciężar, a czasem także sposób transportu (paleta, kontener bądź mniejsze „opakowania”). Ale to nie wszystkie elementy, za pomocą których można wyliczyć koszt takiej usługi. Należy liczyć się także z opłatami dodatkowymi, na przykład portowymi (którą trzeba uiścić i w porcie chińskim, w porcie polskim), walutowymi, celnymi, paliwowymi, a także podatkami, które trzeba uregulować. Ponadto, dodatkowe koszty wiążą się z takimi usługami, jak ubezpieczenie przesyłki czy transport krajowy – choć trzeba zaznaczyć, że nie są to opcje obligatoryjne dla klientów.

Nowoczesne firmy spedycyjne zajmują się dziś aranżacją nawet najbardziej skomplikowanej spedycji morskiej. Niezależnie od tego czy paczka morska wędruje z Chin i prócz spisania wielu dokumentów wymaga uważnej kontroli towaru w kraju dostawcy (z racji możliwości nieporozumienia z przedstawicielem zupełnie innej kultury), czy w przesyłce statkiem płynie używana odzież z USA, wykwalifikowany pracownik agencji logistycznej sprawnie poprowadzi całą transakcję.

Żeby sprowadzić towar z zagranicy, należy załatwić sporo formalności. W przypadku spedycji morskiej transport jest najtańszy (przy czym zamówienie powinno być odpowiednio duże), ale oprócz stawek frachtu morskiego trzeba jeszcze pamiętać o należnościach za odprawę celną eksportową lub importową, podatku VAT i innych wymaganych opłatach, w zależności z jakiego kraju zamówiło się produkty. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z profesjonalnym spedytorem i agencją celną. Dzięki temu kupujący nie będzie musiał przyjeżdżać do portu – reprezentujący go pracownicy firmy logistycznej dopilnują szybkiego zwolnienia towaru.

Współcześnie spedytorzy mają swoich agentów w portach krajów dostawców, nawet tych najbardziej odległych jak Australia, Tajlandia czy Wietnam. Oferty firm są coraz bardziej rozbudowane – aby zaoszczędzić klientowi czasu, proponuje mu się kompleksową obsługę door-to-door, czyli przejęcie wszystkich obowiązków związanych z organizacją transportu. Agencje logistyczne współpracują z renomowanymi armatorami, przewożącymi ładunki całokontenerowe (FCL), drobnicowe (LCL) i ponadgabarytowe, organizują także załadunek kontenerów na statki typu RO-RO, z czego chętnie korzystają zamawiający pojazdy kołowe.

Dzięki tak rozbudowanemu systemowi spedycja morska jest dziś wygodna i praktyczna, ponieważ sięga wszędzie. Paczki morskie płyną do odbiorców z każdego kierunku i mogą zawierać praktycznie wszystko – japońską elektronikę, kanadyjskie samochody lub chińską odzież. Jedynym minusem jest czas oczekiwania (kilka tygodni), ale większość klientów podchodzi do tego ekonomiczne, co pozwala im kupić towar w bardzo korzystnej cenie.