Czas dostawy w transporcie morskim

Czas dostawy w transporcie to zawsze kwestia priorytetowa. Spedytorzy czuwający nad dostawami dobrze znają presję czasu i powiedzenie, że wszystko ma być na wczoraj. W transporcie morskim czas realizacji transportu od momentu złożenia zlecenia to rzecz szczególnie trudna do oszacowania gdyż wiele czynników ma na niego wpływ.

Przy wycenie transportu klient może otrzymać informację, że czas dostawy przesyłki drobnicowej z Chin np. z Yantian do Gdyni wynosi 43 dni. Nigdy nie oznacza to, że za 43 dni od momentu złożenia zlecenia przesyłka zostanie dostarczona do firmy w Polsce – drogą morską nie ma takiej możliwości. Do ilości dni składających się na fracht należy doliczyć jeszcze czas, który upływa na innych etapach wysłania przesyłki:

Gotowość towaru do wysłania

Pierwsze zaskoczenie jakie może spotkać odbiorcę w Polsce to wiadomość, że towar nie jest gotowy do wysłania. Zdarza się, że czas produkcji wydłuża się nawet do kilku tygodni mimo, że kontrahent w Chinach mógł zapowiadać co innego.

Niesprecyzowane warunki dostawy

Klient zgłosił, że warunki dostawy to FOB Yantian czyli eksporter dostarcza przesyłkę na magazyn konsolidacyjny w Chinach i opłaca koszty lokalne w Chinach. Załóżmy, że towar jest gotowy, niestety eksporter zgłasza, że warunki dostawy to nie FOB Yantian a EXW – czyli za wszystko ma zapłacić importer. Wyjaśnianie kwestii warunków dostawy również może opóźnić wysyłkę, ostatecznie towar zostaje dostarczony na magazyn konsolidacyjny przez eksportera lub agenta spedytora w zależności od ustalonych warunków.

Booking

Fakt, że towar został dostarczony na magazyn portowy oczywiście nie oznacza, że przesyłka jeszcze tego samego dnia zostanie w biegu wrzucona na dowolny akurat zacumowany w porcie statek :). Najprawdopodobniej przesyłka będzie składowana na magazynie od kilku do kilkunastu dni. Powodów jest kilka – przesyłka musi przejść odprawę celną eksportową, musi zostać zaplanowana na załadunek do kontenera, w którym będzie płynąć do Polski z innymi przesyłkami. W zależności od tego jakie jest obłożenie, czy Co-loader kończy gromadzić przesyłki na najbliższy statek czy załadowany kontener właśnie opuścił magazyn, przesyłka zostanie przyporządkowana na najbliższe możliwe wypłynięcie.

Closing/cut off

Każdy armator wyznacza termin do kiedy kontener z przesyłkami musi zostać dostarczony na nabrzeże aby mógł zostać załadowany na zaplanowany statek. Do kontenera musi być także przygotowany już w tym czasie komplet dokumentów.

ETD Yantian – wypłynięcie

Znamy już plan rejsu, przesyłka jest na magazynie i została zaplanowana na najbliższy statek. Data wypłynięcia może ulec zmianie. Od potwierdzonej daty wypłynięcia umieszczonej w liście morskim Bill of Lading (Shipped On Board) możemy dopiero liczyć zakładane wcześniej 43 dni na transport z Yantian do Gdyni.

Transit time T/T – 43 dni

Sam czas dostawy podawany przez armatora może się wydłużyć lub skrócić. Zmiany mogą być spowodowane np. pogodą lub decyzją armatora. Armatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany statku i przeładunku kontenera. Kontener może zostać wyładowany w dowolnym porcie i załadowany np. po tygodniu na kolejny statek. Informację o takiej możliwości zawiera list morski w : Terms & Conditions.

Przykład wpisu na liście morskim: “ […] the Carrier may at any time and without notice to the Merchant […] forward, transship or retain on board or carry on another vessel or conveyance or by any other means of transport than that named on the reverse side hereof […] proceed to or stay at any place whatsoever once or more often and in any order or omit calling at any port, whether scheduled or not ”

ETA Gdynia – przybycie do Gdyni

Jeśli data przybycia przesyłki drobnicowej do Gdyni wyznaczona jest np. na 20 grudnia to nie oznacza niestety, że tego samego dnia będzie gotowa do odbioru. Ma szansę dopiero za kilka dni dotrzeć w miejsce docelowe – do zamawiającego towar klienta. Przede wszystkim kontener z przesyłkami musi zostać zdjęty ze statku, co może potrwać nawet do ok 48 godzin. Następnie kontener musi zostać przewieziony na magazyn drobnicowy gdzie przesyłki są magazynowane. Po wyładunku przesyłki można dopiero rozpocząć odprawę celną. Odprawa może potrwać od kilku godzin do kilku dni, w zależności od tego czy na czas skompletowano dokumenty do odprawy, czy zostały opłacone należności celno- podatkowe, czy przesyłka nie została skierowana do kontroli Piorin, czy nie wyznaczono rewizji. Dopiero po zakończonej odprawie celnej można odebrać przesyłkę i dostarczyć do importera.

Similar Posts